Spieszymy z informacją, że do 31 stycznia, wzorem lat ubiegłych można złożyć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego wniosek dotyczący dofinansowania na zakup sprzętu niezbędnego do działalności lotniczej. Projekt od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem i przeznaczony jest dla wszystkich aeroklubów i ośrodków szkolenia lotniczego w Polsce. Niestety w tym roku nie został jeszcze zatwierdzony budżet, natomiast:
„Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie (Dz. U. 2012 r. poz. 904), do dnia 31 stycznia danego roku kalendarzowego można składać wnioski o udzielenie dofinansowania.”
Jeśli budżet uwzględni wydatkowanie na ww. dofinansowanie, to wniosek zostanie rozpatrzony o ile został złożony do 31 stycznia. Liczy się data stempla pocztowego lub złożenia wniosku przez ePUAP.
Ze swojej strony chcielibyśmy zaproponować pomoc w doborze urządzeń, które w znacznym stopniu wpłyną na poprawę bezpieczeństwa nie tylko pilotów legitymujących się licencją pilota ale również uczniów pilotów podczas pierwszych etapów szkolenia lotniczego.
Dysponujemy szerokim asortymentem światowej klasy awioniki, która od wielu jest na bieżąco udoskonalana na podstawie sugestii doświadczonych instruktorów oraz zawodników biorących udział w Mistrzostwach Świata.
Przykładowe urządzenia, które sfinansować można z programu poprawy bezpieczeństwa:
Oudie – jako certyfikowane przenośne urządzenie, które zapewnia prosty i intuicyjny dostęp do stref przestrzeni powietrznej z możliwością wyświetlania częstotliwości. W przejrzysty sposób obrazuje postęp zadeklarowanej trasy, na bieżąco wyświetla niezbędne do bezpiecznego dolotu do lotnisk paramtery widoczne w spersonalizowanym profilu. Źródło baro oraz GPS zapewnia bardzo wysoką precyzję kalkulacji, które niejednokrotnie umożliwiły i ułatwiły bezpieczne lądowanie.
Nada się zarówno do szybowca, jak i do samolotu. Może być wsparciem dla ucznia pilota na trasie oraz logerem dla doświadczonego pilota.
FLARM – urządzenie umożliwiające zwiększenie świadomości sytuacyjnej pilota szybowca oraz samolotu, które generuje wizualne oraz dźwiękowe ostrzeżenia po rozpoznaniu w pobliżu innego urządzenia. Urządzenie to jest obowiązkowe dla szybowców startujących w zawodach oraz coraz częściej pojawia się również w samolotach w Polsce. Spełnia również formę trackera, który to umożliwia śledzenie na bieżąco pilota lub ucznia pilota na trasie oraz monitorowanie parametrów takich jak jego wysokość, prędkość, czy pokonana trasa. Posiada ADS-B Core zatwierdzone przez EASA.
Strobe – niepodważalnie jedno z najszybciej rozpowszechniających się urządzeń, które umożliwiają wczesne dostrzeżenie nadciągającego ruchu. Seria intensywnych błysków pozwala z odległości kilku kilometrów dostrzec inny ruch nawet pod słońce. Istnieje możliwość połączenia urządzenia z FLARMem.
Rodzina LX – szeroki asortyment urządzeń różnej wielkości (od klastycznych 80mm do większych wyświetlaczy), które zapewniają wszystkie niezbędne pilotowi informacje, dostępne pod ręką. Spersonalizowany profil umożliwia każdemu użytkownikowi dopasowanie własnych preferencji, danych, filtrów oraz stron. Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością również w szybowcach szkolnych, treningowych, a na co dzień doceniane są przez światowej klasy pilotów. Umożliwiają między innymi łatwą nawigację, identyfikację stref, rejestrowanie przebiegu lotu, zbieranie i analizowanie bieżących danych pobieranych z dajników szybowca oraz wiele innych.
Wiele innych urządzeń w naszej ofercie.
Z uwagi na to, że nasza oferta jest bardzo obszerna i umożliwia indywidualne dostosowanie do potrzeb klienta, służymy pomocą w doborze odpowiedniego urządzenia adekwatnego do przeznaczenia szybowca lub samolotu.
Życzymy bezpiecznego roku 2023!
W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni i chętnie doradzimy w doborze odpowiedniego wyposażenia.
Załoga LXNAV Polska
Kinga Tchorz +48 506 548 759
Jakub Puławski +48 508 396 803
Tomasz Hornik +48 536 204 523